Rexhep Kryeziu i lindur nė fshatin Dejne tė Rahovecit, jeton me familjen e tij qė25 vite nė Zvicėr, atje merrėt me vreshtari dhe verėtari, si ekspert i kėsaj lėmie.  
 

Loading...
 
Nė njė bisede pėr RahovecPress, Kryeziu ka folur pėr punėn e tij qė po e bėn nė shtetin zviceran, pėr shkollimin e tij nė Kosovė dhe Serbi dhe gjithė angazhimet qė po i bėn tani nė punėt dhe shkrimet e njė eksperti tė vreshtarisė dhe verėtarisė.

“Shkollėn e Mesme bujqėsore, dega Pemėtari-Vreshtari e kam kryer nė Pejė, tė gjitha me nota tė larta, nė atė kohė isha nxėnės i dalluar nė Qendrėn Ekonomike Shkollore nė Pejė. Ne vitin 1976 u regjistrova ne Fakultetin Agro-ekonomik nė Beograd, dega Hortikulturė dhe Pemėtari-Vreshtari. Pasi pėrfundova vitin e tretė tė studimeve dhe pėr shkak tė rrethanave politike qė u krijuan nė vitin 1981 u detyrova tė emigroj nė Zvicėr”, rrefyer pėr RahovecPress.

Ai vazhdon tė tregojė se si pėrmes mikut te tij nga fshati Fortesė, Islam Popaj, e gjenė punėn menjėherė nė profesionin e tij – vreshtari dhe verėtari, po ashtu Kryeziu tregon edhe pėr shumė miq e kolegė qė ka nė Rahovec, Ymėr Berishėn, Sinan Metkamberin, Lulzim Ymeragen, Hysen Canziben, etj.

baza“Nė Zvicėr punoj nė firmėn “Reb und Veinbau Wehrli”, ku nėn monitorimin tim drejtohet prodhimi i mbi 30 hektar vreshta. Jam autor i dy librave “Kitja e Vreshtės” dhe “Nga Hardhia deri nė gotė”, si dhe jam autor i shumė shkrimeve pėr vreshtari dhe verėtari nė gjuhėn shqipe dhe gjuhėn gjermane, ndėrsa nė fund tė kėtij viti del nga botimi njė libėr pėr Verėtarėt zviceran, autor i tė cilit jam unė dhe dy bashkėpunėtor zviceran, emri i librit do tė jetė “STEIN UND WEIN” qė nė pėrkthim nė shqip do tė thotė Guri dhe Vera”, thotė Kryeziu pėr RahovecPress.

Shumė nga vreshtarėt dhe verėtaret nga Kosova e njohin si autor i shumė shkrimeve, gjithashtu ėshtė edhe bashkėpunėtor shumė i afėrt i vreshtarėve nė Kosovė. Kryeziu vitin e kaluar ka qenė i angazhuar pėrmes GIZ-it gjerman pėr t’i ndihmuar vreshtarėt nė Kosovė.

“Nėse GIZ-i ka prapė nevojė pėr mua, ndodhė qė edhe kėtė vit tė jem nė disponim tė ju ndihmoj Vreshtarėve dhe Verėtarve nga Kosova, kjo ėshtė dėshira ime mė e madhe pėr ti ndihmuar vendit tim dhe qytetit tim qe ka traditėn e kultivimit tė rrushit dhe verės – Rahovecit” pėrfundon Regjep Kryeziu.

Kryeziu ėshtė shumė aktiv edhe pėrmes rrjetit social Facebook, nė kėtė rrjet social njihet me emrin Baca Merlot, ku vazhdon tė publikojė fotografi dhe shkrime tė ndryshme pėr Vreshtat dhe Verėrat.

Rexhep Kryeziu edhe pėrmes RahovecPress ka filluar tė publikojė shkrimet e tij, qė shėrbejnė si kėshilla pėr Vreshtarėt e Rahovecit, RahovecPress do t’i publikoj kohė pas kohė shkrimet e Kryeziut. /RahovecPress/

 

Loading...
 
 
Loading...